Dela

Kontakta oss


Besöksadress kommunhus:
Herrljunga kommun
Torget 1
524 30 Herrljunga

Postadress:
Herrljunga kommun
Box 201
524 23 Herrljunga

Telefon: 0513-170 00
Fax: 0513-171 33

Kartalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Organisationsnummer: 212 000-15 20
Bankgiro: 841-0078


E-post till kommunen

Vill du skicka e-post till kommunen så kan du använda dig av följande adress: herrljunga.kommun@admin.herrljunga.se då tar vår registrator hand om det och skickar det vidare till rätt instans i den kommunala organisationen.

Vet du namnet på personen du vill skicka e-post till så består alltid adressen av förnamn.efternamn@admin.herrljunga.se (allt ska skrivas med gemener, det vill säga små bokstäver).

Kommunhusets öppettider

Måndag-torsdag 08.00 - 16.30
Fredag 08.00 - 15.30

Avvikande öppettider: Dag före röd dag samt dag innan midsommarafton, julafton och nyårsafton samt fredagen efter Kristi himmelfärdsdag stänger kommunhusets kundtjänst och reception kl. 12.00.

Felanmälan

Upptäcker du något fel eller att något är trasigt ute i den offentliga fysiska miljön (gatulyktor, papperskorgar och så vidare) i kommunen så kan du enkelt rapportera detta via vårt webbverktyg som du finner här.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Synpunkter

Hjälp oss att utveckla och förbättra våra verksamheter genom att lämna synpunkter! Det gör du enkelt via formuläret på följande sidaöppnas i nytt fönster. Vi skickar en bekräftelse på att vi fått din synpunkt inom två arbetsdagar. Inom tio arbetsdagar skickar ansvarig handläggare ett personligt svar till dig om vad som händer i ditt ärende.

Dina synpunkter blir en allmän handling: Du kan alltid välja att vara anonym, men då kan vi inte återkomma till dig med ett svar.

Kommunchef

Claes Rydberg
E-post: claes.rydberg@admin.herrljunga.se
Telefon: 0513-171 11

Kontaktuppgifter till förvaltningschefer och verksamhetsfunktioner

 

Bygg-, miljöförvaltning och räddningstjänst

T.f. bygg och miljöchef

Elaine Larsson

0513-171 21

elaine.larsson@admin.herrljunga.se

Kommunarkitekt

Emil Hjalmarsson

0513-171 80

emil.hjalmarsson@admin.herrljunga.se

Räddningschef

Christian Hallberg

0513-170 91

christian.hallberg@admin.herrljunga.se





Bildningsförvaltning




Bildningschef

Bodil Jivegård

0513-174 02

bodil.jivegard@admin.herrljunga.se

Utvecklingsledare

Erik Thaning

0513-174 05

erik.thaning@admin.herrljunga.se





Teknisk förvaltning




Teknisk chef

Alfred Dubow

0513-172 04

alfred.dubow@admin.herrljunga.se

Gatu- och parkchef

Urban Ericsson

0513-171 92

urban.ericsson@admin.herrljunga.se

Fritidschef

Hanna Franzen

0513-174 35

hanna.franzen@admin.herrljunga.se





Socialförvaltning




Socialchef

Magnus Stenmark

0513-171 40

magnus.stenmark@admin.herrljunga.se

Verksamhetschef: Bistånd

Vakant



Verksamhetschef: Vård och omsorg

Aniko Andersson-Persson

0513-171 55

aniko.andersson@admin.herrljunga.se

Verksamhetschef: Socialt stöd

Robert Rydqvist

0513-171 46

robert.rydqvist@admin.herrljunga.se

Stabschef

Linnea Holm

0513-172 68

linnea.holm@admin.herrljunga.se





Kommunstyrelsens förvaltning




Ekonomichef

Linda Rudenwall

0322-600 621

linda.rudenwall@vargarda.se

Kanslichef

Emelie Cergic-Boberg

0513-171 12

emelie.cergic-boberg@admin.herrljunga.se

Personalchef

Marie Granberg-Klasson

0513-171 28

marie.granberg-klasson@vargarda.se

IT-, växel och telefonichef

Jan Pettersson

0513-170 09

jan.pettersson@admin.herrljunga.se





Fler funktioner




Medborgardialog och kommunikation

Johanna Renko

0513-171 25

johanna.renko@admin.herrljunga.se

Folkhälsa

Viveca Lundahl

0513-171 30

viveca.lundahl@admin.herrljunga.se

Besöksnäring

Birgitta Saunders

0513-170 31

birgitta.saunders@admin.herrljunga.se

Planering

Janna Petersson

0513-171 13

janna.petersson@admin.herrljunga.se





 

Uppdaterad av Johanna Renko, 2017-02-10, Sidansvarig: Claes Rydberg

Herrljunga kommun Torget 1, 524 30 Herrljunga | Tel 0513-170 00 | Fax 0513-171 33 | E-post herrljunga.kommun

Postadress: Box 201, 524 23 Herrljunga | Organisationsnr 212000-1520 | Bg 841-0078

Växel/reception öppen: Måndag-torsdag klockan 8.00-16.30 och fredag klockan 8.00-15.30

Inloggning komnetlänk till annan webbplats