Kontakta oss

Välkommen till Herrljunga kommun! Tveka inte att kontakta oss om du har några frågor eller funderingar kring vår verksamhet.

Telefon: 0513-170 00
Öpettider: Måndag-torsdag 08.00 - 16.30, fredag 08.00 - 15.30
Avvikande öppettider

Besöksadress: Torget 1, 524 30 Herrljunga
Postadress: Herrljunga kommun, Box 201, 524 23 Herrljunga
E-post: herrljunga.kommun@admin.herrljunga.se

Organisationsnummer: 212 000-15 20
Bankgiro: 841-0078
Fakturaadress: Herrljunga kommun, Box 16, 524 21 Herrljunga

Kontakt tjänsteperson

Läs mer om hur du kan kontakta oss

Kontakt förtroendevalda

Kontaktinformation till politiker finns i vårt förtroendemannaregister

Lämna synpunkt

Vi vill veta vad du tycker, eller vad som behöver åtgärdas

Felanmälanlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Rapportera om något gått sönder ute i vår offentliga fysiska miljö

Avvikande öppettider

Dag före röd dag samt dag innan pingstafton, midsommarafton, julafton och nyårsafton samt fredagen efter Kristi himmelsfärdsdag stänger kommunhusets kundtjänst och reception kl. 12.00.

Kontakta tjänsteperson

Vi tycker det är viktigt med "en väg in" i kontakt med oss. Då kan vi hjälpa dig att komma rätt från början. För att få kontakt med tjänstepersoner i Herrljunga kommun ringer du 0513-170 00, så kopplas du till rätt person för ditt ärende. Du kan även skicka e-post med ditt ärende till herrljunga.kommun@admin.herrljunga.se. Det finns även kontaktinformation längst ner på många av våra sidor på webbplatsen.

Kontaktuppgifter till förvaltningschefer och verksamhetsfunktioner

Kommundirektör

Ior Berglund
Tfn: 0513-171 11
E-post: ior.berglund@admin.herrljunga.se

Bildningsförvaltningen

Bildningschef
Annica Steneld
Tfn: 0513-174 05
E-post: annica.steneld@admin.herrljunga.se

Utvecklingsledare
Erik Thaning
Tfn: 0513-174 05
E-post: erik.thaning@admin.herrljunga.se

 

Bygg- och miljöförvaltningen

T.f. Bygg och miljöchef
Lena-Britt Björklund
Tfn: 0513-171 83
E-post: lena-britt.bjorklund@admin.herrljunga.se

Kommunarkitekt
Emil Hjalmarsson
Tfn: 0513-171 80
E-post: emil.hjalmarsson@admin.herrljunga.se

 

Ekonomiavdelningen

Ekonomichef
Linda Rudenwall
Tfn: 0322-600 621
E-post: linda.rudenwall@vargarda.se

IT-, växel och telefoni

IT-chef
Jan Pettersson
Tfn: 0513-170 09
E-post: jan.pettersson@admin.herrljunga.se

 

Kommunstyrelsens förvaltning

Kanslichef
Emelie Cergic-Boberg
Tfn: 0513-171 12
E-post: emelie.cergic-boberg@admin.herrljunga.se

Dataskyddsombud
E-post: dso@borasregionen.se

Kommunikatör
Malin Bülling
Tfn: 0513-171 25
E-post: malin.bulling@admin.herrljunga.se

Mats Bjurbom
Tfn: 0513-170 21
E-post: mats.bjurbom@admin.herrljunga.se

Folkhälsosamordnare
Viveca Lundahl
Tfn: 0513-171 30
E-post: viveca.lundahl@admin.herrljunga.se

Besöksnäringansvarig
Birgitta Saunders
Tfn: 0513-170 31
E-post: birgitta.saunders@admin.herrljunga.se

 

Personalavdelningen

Personalchef
Marie Granberg-Klasson
Tfn: 0513-171 28
E-post: marie.granberg.klasson@vargarda.se

 

Personuppgiftsansvarig

Kommunstyrelsen samt myndighetsnämnder är ansvariga för sitt ansvarsområde
E-post: herrljunga.kommun@admin.herrljunga.se

 

Räddningstjänsten

Räddningschef
Christian Hallberg
Tfn: 0513-170 91
E-post: christian.hallberg@admin.herrljunga.se

Socialförvaltningen

Socialchef
Magnus Stenmark
Tfn: 0513-171 40
E-post: magnus.stenmark@admin.herrljunga.se

Verksamhetschef Myndighet
Christina Mattelin
Tfn: 0513-171 56
E-post: christina.mattelin@admin.herrljunga.se

Verksamhetschef Socialt Stöd
Jennie Turunen
Tfn: 0513-171 87
E-post: jennie.turunen@admin.herrljunga.se

Verksamhetschef Vård och omsorg
Aniko Andersson-Persson
Tfn: 0513-171 55
E-post: aniko.andersson@admin.herrljunga.se

Stabschef
Linnea Holm
Tfn: 0513-172 68
E-post: linnea.holm@admin.herrljunga.se

Enhetschef Hagen
Siv Hagengrinder
Tfn: 0513-17269
E-post: siv.hagengrinder@admin.herrljunga.se

Enhetschef Hemgården
Johan Unehed
Tfn: 0513-17250
E-post: johan.unehed@admin.herrljunga.se

Tf. Enhetschef Hemgården
Eva-Britt Brogren
Tfn: 0513-17210
E-post: eva-britt.brogren@admin.herrljunga.se

Tf. Enhetschef Kortidsboendet Furuhagen
Eva Hugosson
Tfn: 0513-17177
E-post: eva.hugosson@admin.herrljunga.se

Enhetschef Hemtjänst Ljung
Carina Öman
Tfn: 0513-17287
E-post: carina.oman@admin.herrljunga.se

Enhetschef Hemtjänst Herrljunga
Michaela Hektor
Tfn: 0513-17239
E-post: michaela.hektor@admin.herrljunga.se

Tekniska förvaltningen

Teknisk chef
Thomas Liedström
Tfn: 0513-172 04
E-post: thomas.liedstrom@admin.herrljunga.se

Fritidschef
Hanna Franzen
Tfn: 0513-174 35
E-post: hanna.franzen@admin.herrljunga.se

Text