Detaljplan för del av Mörlanda 2:2

Detaljplan för bostäder i anslutning till Mörlanda friluftsområde.

Kartbild över område markerat med streckad röd linje.

Planen i korthet

Planområdet är beläget mellan Ljung och Annelund tätort och omfattar cirka 13 hektar skogsmark. Syftet med detaljplanen är att möjliggöra för bostäder i varierande storlek och typ. Genom planförslaget tillskapas cirka 100 bostäder. Bostäderna kan uppföras som flerbostadshus, radhus, parhus, kedjehus eller friliggande villor och är anpassade efter områdets höjdskillnader och natur. Planen syftar även till att bevara stora delar av platsens natur och låta den utgöra en central del av områdets framtida karaktär.

Förslaget avviker från översiktsplanen genom att endast en del av området är utpekat för
exploatering. Bedömningen är dock att ökad bostadsbebyggelse är en möjlighet för tätorterna Ljung och Annelund att växa vilket är ett angeläget allmänt intresse som kan tillgodoses utan att bryta grönstråket och påverka de natur- och rekreationsområden som finns inom eller i anslutning till planområdet.

Detaljplanens genomförande bedöms inte medföra sådan betydande miljöpåverkan som åsyftas i Plan- och bygglagen 4 kap 34§ eller Miljöbalken 6 kap 11§.

Granskning

Bygg- och miljönämnden beslutade den 18 december 2025 att ställa ut detaljplanen för granskning. Syftet med granskningen är att berörda ska informeras samt ges möjlighet att inkomma med synpunkter på förslaget till detaljplan.

Du/ni inbjuds härmed att lämna synpunkter på förslag till detaljplan. Mer information samt handlingar hittas nedan under Relaterad information.

Om du/ni har synpunkter på förslaget ska dessa lämnas skriftligt senast 30 januari 2026 till:

Mail: plan@herrljunga.se

Post:

Herrljunga kommun

Plan- och Byggenheten

Box 201

524 23 Herrljunga